Diéta verzus životný štýl

Čo je diéta a čo životný štýl? Diéta verzus životný štýl. Nedávno som bola v kafetérii a ako som si tak užívala ten čas sama so sebou, začula som vedľa mňa iné ženy popíjajúce kávu. Rozprávali sa o chudnutí. Keďže ženy, chudnutie, káva … 😊 sú moje témy, započúvala som sa do ich konverzácie.

Zhrniem to. Jedna z tých dvoch žien chcela rýchlo schudnúť, lebo ide na dovolenku a chce, aby v plavkách vyzerala dobre. Jej kamarátka jej „radila“ rôzne diéty, ktoré ona už odskúšala, a ktoré zaručene fungujú. Hm, keby zaručene fungovali, tak kamarátka, ktorá mala tie diéty odskúšané, a ktoré vraj fungujú, by vyzerala trochu inak. Viete kam mierim ☹.

Najviac zarážajúce ale bolo, že pred sebou mali krémové, ťažké zákusky, viedenskú kávu s hutnou šľahačkovou špičkoucigaretku v ruke. Pomyslela som si: hm, na jednej strane je tu túžba schudnúť, obmedzovať sa v strave a hladovať a na druhej strane zákusky, šľahačka a cigarety. To nejde dohromady.

Ak si niekto myslí, že diéta je odpoveď a zároveň riešenie na nadbytočné kilá, tak sa mýli. A vtedy som vytiahla diár a zapísala si tému, ktorú tu s vami práve zdieľam: Diéta verzus životný štýl 😊.

Čo je diéta

Diéta verzus životný štýl

Hľadala som, ako definovať slovo diéta. A s miernymi úpravami by som slovo DIÉTA opísala nasledovne:

Diéta je dočasná zmena vašich stravovacích návykov, za účelom dosiahnutia určitých výsledkov. Zvyčajne je to strata hmotnosti. A to všetko pred tým, ako sa opäť vrátite k vašim pôvodným stravovacím návykov.

Životný štýl

Diéta verzus životný štýl

Na druhej strane, ŽIVOTNÝ ŠTÝL pozostáva z osvojenia si zdravých návykov, ktoré podporujú dlhodobú kontrolu hmotnosti a zdravie.

Suma sumárum

Diéty sa sústreďujú na príjem jedla a sú považované skôr ako trest, zatiaľ čo životný štýl na zmeny postupne začleňované do každodenného života – zmeny týkajúce sa potravín, ktoré jete, ako často ich jete, fyzickú aktivitu, celkovo pohyb … Toto všetko sú zmeny, ktoré vedú ku stálej strate hmotnosti, nielen k dočasným výsledkom.

O.k teraz som trochu znela ako chodiaca encyklopédia, no považovala som to za dôležité zdôrazniť rozdiel.

Ako urobiť zdravé rozhodnutia a zmeniť ich na životný štýl?

Zmena

Urobiť zmenu životného štýlu môže byť niekedy doslova VÝZVA. Obzvlášť vtedy, ak chcete urobiť niekoľko zmien naraz. Zmena životného štýlu a v podstate akákoľvek zmena si žiada čas, trpezlivosť a podporu okolia. I keď o tej podpore okolia by sa dalo diskutovať😊

Na to, aby ste boli na tejto “misii” úspešné, je dôležité urobiť si plán, urobiť si prieskum, urobiť záväzok a dodržať ho. Podľa amerických psychológov nám pri urobení zmeny životného štýlu pomôže nasledovné:

1. Začnite pomaly a malými krokmi

Nečakajte veľké a dramatické zmeny. Vašim cieľom je DLHODOBÁ zmena. Tak doprajte vášmu telu čas, aby si na zmenu zvyklo.

2. Krok po kroku – jedna malá zmena za druhou

Krok po kroku

Každá sme iná. Niektorá dokáže multitasking ľavou zadnou, iná nie. Zmena vašich nezdravých návykov si žiada ČAS. Nestane sa to cez noc. Aby ste dosiahli vytúženú zmenu, musíte sa sústrediť na jeden malý cieľ za druhým. Nie všetko naraz. Pomaly, ale isto.

3. Nájdite si kamošku

Zmena si vyžaduje aj nájdenie podporujúcich priateľov

Dve tri a dokonca aj štyri kamošky. Ženské kruhy. Čím viac, tým lepšie 😊 Ak sa obklopíte rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi, bude pre vás omnoho ľahšie urobiť zmeny a držať sa ich. Ľudia s rovnakým cieľom majú tendenciu sa podporovať.

4. Požiadajte vašich blízkych o podporu

Naučte sa prijať pomoc od ľudí, ktorým na vás záleží. Či už je to postaranie sa o deti, pokiaľ si vy idete zacvičiť, alebo je to len prijatie pozvania na schôdzku, kde sa dobre porozprávate. Pomoc je fajn.

5. Naučte sa plánovať

Plánovanie

Ako sa vám postupne začne dariť začleňovať zmeny do vášho života, bude to pre vás motivujúce. No môže sa stať, že niekedy to bude náročnejšie nájsť si čas na nové, svieže a zdravé aktivity.

Žiaden strach.

Jeden z mnohých super benefitov zdravého životného štýlu je aj skvelý časový manažment. Keďže si časom na všetky tie skvelé aktivity začnete zvykať a zamilovávať sa do nich, budete CHCIEŤ mať na ne ČAS. Budete CHCIEŤ nájsť spôsoby ako sa to dá. Začnete plánovať. Vaše plánovacie schopnosti budú z týždňa na týždeň lepšie a lepšie.

Zmena životného štýlu je náročná ale skvelá. Tiež som si tým prešla a v podstate stále prechádzam, pretože pravidelne začleňujem nové a mne prospešné aktivity do svojho života. Urobila som si z toho ZVYK 😊.

A čo vy? Ako vám idú zmeny? Poviete si idem do toho, alebo mne sa nechce, alebo dám tomu šancu …?

Teším sa na všetky správy 😊

Vaša Evka.

Evka Petrovičová
Pomáham ženám chudnúť a stať sa najnovšou verziou ženy- SUPERLADY. Mojím cieľom je pomôcť ženám schudnúť raz a navždy, BEZ JOJO EFEKTU a aby sa naučili milovať svoje telo bez žiadnych výčitiek.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů