EMÓCIE. Máš ich pod kontrolou, alebo oni kontrolujú teba?

Každý z nás máme nejaký život, ktorý žijeme deň po dni. Sme ľudia z mäsa a kostí, a emócie k ľuďom a k životu patria. Sú  našou súčasťou. Ovplyvňujú nás, naše vzťahy, prácu a celkové naše fungovanie. Emócie sú zároveň skvelým ukazovateľom a sprievodcom. Je len na nás, ako ich spracujeme. Či ich máme pod kontrolou, alebo oni kontrolujú nás.

Sledujme emócie a nechajme ich, nech nám napovedia a vedú nás. Nedovoľme im aby nás ovládli a zatemnili zdravý úsudok.

Pozitívne emócie

Pozitívne emócie

Emócie môžu byť negatívne a pozitívne. Ktoré si myslíte, že sú intenzívnejšie? Ktoré emócie si pamätáte lepšie? Odpoviem vám. Negatívne emócie sú omnoho silnejšie.

Použijem jednoduché príklady. Napríklad tínedžeri. Náročne obdobie v živote detí i rodičov.

Keď si váš tínedžer upratal izbu, bolo asi niečo nové, príjemné a možno aj málinko výnimočné. Niektorí ste ho možno aj pochválili, niektorí ste si to možno ani nevšimli a niektorí z vás sa usmiali a nepovedali nič. Fajn pocit nie?

Od vstupu do puberty majú naši tínedžeri takzvaný “ v pažistický” postoj 😊 Alebo poviem to inak – Mám všetko v paži postoj😊 A keď urobia také maličkosti ako upratanie izby, alebo vyloženie umývačky, je to naša malá “rodičovská” výhra, o ktorú sa buď s našimi tínedžermi podelíme a poďakujeme im za to, alebo si toto malé víťazstvo necháme pre seba.

Malý TIP:

Ahaaa 🙂

Tuto by som rada povedala, alebo možno poradila: Nenechávajte si toto víťazstvo – túto radosť pre seba. Podeľte sa oň s vašim tínedžerom. Nečakajte však od neho alebo od nej hrejivé objatia😊 Skrátka im to len povedzte a nechajte to plynúť. A ak bude takýchto príležitostí viac, zopakujte to. A znova a znova a znova. Verte mi, MÁ TO ZMYSEL 😊

Negatívne emócie

Negatívne emócie

Na druhej strane si predstavte situáciu, kedy váš tínedžer prišiel domov s prepichnutým nosom, zelenou hlavou alebo úplne “najlepšie” s oholenou hlavou. Aké boli vaše emócie? Hnev? Sklamanie? Slabosť až nevoľnosť? 😊 A teraz sa vžite do tej situácie.

Ktorá emócia je silnejšia?

Vžili ste sa do situácie natoľko, že len pri pomyslení na ten moment ste opäť naštvaný do “nepríčetna”? ste opäť v tom stave?

Alebo vás naštvala kolegyňa? Šéf?
Vnímate? Emócia hnevu nás dokáže dostať sa do toho stavu do tej situácie omnoho rýchlejšie ako emócia šťastia.

Všimli ste si, ako rýchlo sa dá dostať do akéhokoľvek stavu, akejkoľvek emócie? A presne takto fungujeme.

Je to naša zodpovednosť

Niekedy sa nám páči byť naštvaný a máme tendenciu sa “rochniť” v tom hneve a v tej situácii dokonca i niekoľko dní.

Ale pozor. Toto nie je vina alebo problém ani vašich tínedžerov, ani šéfov alebo kolegov. Zodpovednosť ako sa v danej situácii zachováme, ako naložíme s emóciami, ktoré boli vyvolané je len a len na NÁS samotných. My sme tí, ktorí majú kontrolu.

To, že šéf, kolega, tínedžer na nás nakričal, naštval sa, alebo nás urazil, je len výsledok toho, čo sa možno v ten deň udialo v ich životoch.

Čo ak:

Hm, čo ak
 • Ich naštval partner?
 • Sa ich niečo dotklo?
 • Ich niekto urazil?
 • Sa deje niečo v ich rodine?

Snažme sa vnímať situáciu, slová a emócie aj z iného uhla pohľadu. Nielen z toho nášho.
Ak na nás niekto vylial všetku jeho alebo jej zlosť, je na nás ako to spracujeme.

Máme dve možnosti:

Naštvať sa tiež a ísť do útoku ALEBO

Vypočuť si človeka, sústrediť sa neho/na ňu  a nechať ho vykričať sa.

Toto nie je niečo, čo zmeníme cez noc. Tento náš postoj – útok – hnev tu s nami bol možno od malička, posledné roky alebo celý život. Preto buďme realisti a dajme si na túto zmenu nejaký čas.

Je to vedomá cesta ku zmene. Je to o praktizovaní, je to o trpezlivosti je to o láskavom prístupe. O láskavom prístupe nielen k sebe, ale aj k ostatným ľuďom.

Lebo ja som ten vedomý TVORCA, ktorý má svoje emócie pod kontrolou. Vždy mám na výber. Buď sa nechám strhnúť negatívnymi emóciami, výsledkom čoho bude, že i ja budem negatívny ALEBO celú situáciu ustojím, vydržím a pustím to. Keď toto budete skúšať opäť a opäť, výsledky sa POSTUPNE začnú dostavovať.

Analýza situácie a mojich pocitov

Rozmýšľaj a analyzuje svoje pocity

Ak sa ocitnete v napätej situácii a NEJAKO ju zvládnete, alebo sa pokúsite zvládnuť, skúste si ju neskôr s miernym odstupom času trošku zanalyzovať. Skúste sa spýtať:

Čo je to, čo ma tak naštvalo?

 • Bola to tá daná osoba, lebo mám už na ňu/na neho neidentifikovateľnú antipatiu?
 • Bol to tón jeho/jej hlasu?
 • Bolo to, čo hovoril/a?

Prečo som sa nechala vytočiť?

 • Mala som slabú chvíľku?
 • Rozladilo ma niečo doma?
 • Považovala som tie reči za nefér?

Ak som sa naštvala – aký vplyv to malo na zvyšok môjho dňa?

 • Išlo mi všetko hladko, alebo to bolo “kostrbaté”?
 • Pohádala som sa so zvyškom sveta? // Kričala som na manžela deti?
 • Alebo som na tú situáciu myslela až do ďalšieho dňa?

Ak som to ustála a nenaštvala som sa – ako vyzeral zvyšok môjho dňa?

 • Bol/a som napätá?
 • Chvíľku som to celé spracovávala, ale potom sa mi uľavilo, že som nereagovala?
 • Ako prišlo tak odišlo a už som to neriešila?

Nechajte to VEDOME plynúť

Nechajme to plynúť s ľahkosťou

“Netlačte na pílu” a nečakajte zmenu lusknutím prsta. Skúste viac sledovať svoje vnútro. Vždy keď opäť skúsite situáciu ustáť, sledujte, čo sa bude diať. Nielen s vami, ale aj s ľuďmi okolo vás. Aké budú reakcie, alebo možno reakcie nebudú …

SuperLady Klub – špeci veci

Na takúto prácu samej alebo samého so sebou som vytvorila špeci sekcie // knižnice v SUPERLADY klube. Spolu s ostatnými ženami, vieš vedome začať pracovať na sebe a so sebou. Nie je to ľahké a nesľubujem ani rýchlu skratku. No výsledok stojí za to.

Čo ďalej?

Ako sa teda rozhodneš? Chceš byť vedomý TVORCA svojho života, alebo obeť systému a starých programov v tvojom podvedomí?

Dnes som dala hlbšiu tému, ale tak som to cítila a mala som potrebu vám to odovzdať.

Ak ste už začali pracovať s vašimi emóciami, alebo ste sa práve rozhodli, budem šťastná, ak sa podelíte o vaše skúsenosti. Akékoľvek skúsenosti. Sme predsa ľudia a každá ZMENA prináša so sebou výzvy. Teším sa na vaše zážitky, uvedomenia a kroky vpred 😊

Vaša Evka.

P.S. Emócie sú našimi učiteľmi. Dobrí učitelia učia a nezneužívajú svoju autoritu, neovládajú, ale tešia sa z úspechov svojich žiakov. A s emóciami je to to isté.

Nechajte veci VEDOME plynúť.

Evka Petrovičová
Pomáham ženám chudnúť a stať sa najnovšou verziou ženy- SUPERLADY. Mojím cieľom je pomôcť ženám schudnúť raz a navždy, BEZ JOJO EFEKTU a aby sa naučili milovať svoje telo bez žiadnych výčitiek.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů