Optimizmus a jeho vplyv na zdravie

Optimizmus a jeho vplyv na zdravie – to je téma, ktorú som si vybrala úplne náhodou. Ale náhody neexistujú, takže skôr by som povedala, že tá téma si vybrala mňa 😊

Počas obedňajšej prestávky na mojom slnečnom balkóne som popíjala studenú vodu s citrónom, zahľadela som sa do slnka a zamyslela som sa, ako mi je fajn, ako sa super cítim aká som plná dobrej nálady, ako sa teším na budúcnosť …

Čím to je?

Čím to je, že sa takto cítim? Je to slnkom? Je to počasím? Áno, je pravda, že počas letných mesiacov sme tak akosi viac v pohode. Veci sa nám zdajú byť jednoduchšie, tešíme sa na dovolenky a tak nejako si ten život viac vychutnávame.

Hm, NAOZAJ? Je to len o počasí a ročnom období?

Uvedomila som si, že to nie je len o slnečných lúčoch, je to o prístupe k životu. Určite ste sa už stretli s tvrdením: Buď vnímaš pohár ako poloplný alebo ako poloprázdny – buď si optimista alebo pesimista.

Optimizmus verzus pesimizmus

Optimizmus a jeho vplyv na zdravie – spôsob života

Je to o prístupe k životu. Byť optimistom je VOĽBA. Tak, ako keď začnete cvičiť, meniť stravu a postupne žiť zdravšie, vytárate si svoj nový, zdravý, životný štýl. Optimizmus je to isté – je to spôsob života, je to životný štýl.

Pred pár rokmi bola spojitosť medzi optimizmom a zdravým telom považovaná za niečo abstraktné a absolútne nemysliteľné.

Akoby optimizmus mohol mať vplyv na naše zdravie?

A dnes toto tvrdenie podporuje i samotná veda. Je to pravda – optimizmus naozaj vplýva na zdravie. Poďme si uviesť zopár príkladov.

Potvrdená spojitosť optimizmu a zníženiu zdravotných rizík

Mnoho štúdií potvrdzuje, že optimizmus je úzko prepojený so zodpovedným prístupom k nášmu zdraviu. Napr. podporuje fyzickú aktivitu, mnoho optimistov nefajčí, volia zdravšie voľby pri výbere jedál, optimisti si užívajú kvalitnejší spánok a majú zdravší kardiovaskulárny systém.

Otimizmus a jeho vplyv na Kardiovaskulárny systém

Našla sa taktiež spojitosť medzi optimistickým prístupom k životu a zníženým rizikom mŕtvice či infarktu. Prečo? Pretože optimistický prístup k životu vyvoláva v tele chemické reakcie, ktoré podporujú tvorbu telu prospešných hormónov, ktoré následne podporujú imunitný systém a bránia tak telo pred infekciami. Naše zdravie je teda naozaj podporované optimizmom.

Pozitívnejšie emócie a kvalitnejšie vzťahy

Optimisti si vďaka svojmu nastaveniu mysle i celkovo životného štýlu udržiavajú pozitívnu náladu, čo vedie k tomu, že majú viac energie, celkovej životnej vitality, chuť veci nielen začať, ale i dokončiť.

Majú pocit a nie je to len pocit, že majú kontrolu nad svojim životom. Takéto správanie formuje osobnosť človeka a či optimisti chcú alebo nechcú, je ich vystupovanie a v konečnom dôsledku oni sami sú pre okolie a svojich blízkych príjemní, čo vedie k tomu, že sa ľudia radi s nimi stretnú a rozprávajú.

Vzťahy

Otpimizmus a jeho vplyv na Vzťahy

Volá sa to budovanie a utužovanie vzťahov 😊 . Čo vedie k ďalšiemu zisteniu, že optimisti majú skvelú predispozíciu byť úspešní  – v akejkoľvek oblasti života, či už súkromný alebo pracovný život.

Hm, keď sa tak zamyslím, asi som ešte nestretla úspešného a múdreho podnikateľa, ktorý by bol permanentne naštvaný alebo ufrflaný. Alebo som možno mala šťastie a stretávala som len optimistov? Zákon príťažlivosti? Podobné sa priťahuje? Neviem. Posúďte samé 😊

Čo ovplyvňuje ľudský optimizmus?

  • Môže to byť genetika – je známe, že po našich rodičoch, starých rodičoch …. dedíme rôzne veci dobré I zlé. Jedným z “genetických darčekov” sú povahové črty. A tou črtou môže byť práve i optimistický prístup k životu.
  • Vplyv prostredia – v akom prostredí sme vyrastali, v akom prostredí žijeme, pracujeme … Rodičia, kolegovia, učitelia … Sme priemerom piatich ľudí, s ktorými sa najčastejšie stretávame.  A nemusia to byť len ľudia, ale i informácie, aké TV programy pozerám, aké články čítam …

Ako podporiť či prebudiť v sebe optimizmus?

Aby každý deň bol svieži

Svieži deň – vďačnosť

Čo tým myslím? Začnite každý deň s nejakým pozitívnym uvedomením. Niečo, čo vás veľmi nadchýna, motivuje, poháňa.

Niečo, čo ste sa naučili, za čo ste vďační. Na čo to je dobré? Je to ako pripomenutie, uvedomenie si, že nie všetko čo sa momentálne deje je zlé, alebo depresívne.

Šírte dobro/láskavosť/dobrú náladu/úsmev

Úsmev, dobrá nálada

Tým, že vykonáme (náhodne a nezištne – to je podmienka) dobré skutky nielen posilní kontakty s ostatnými a dáte im zmysel, ale tiež sa budete cítiť lepšie.

Urobiť hocaký dobrý skutok si nevyžaduje peniaze. Sú to malé a jednoduché veci.

Napr. pomôcť nastúpiť mamičke s kočiarom do autobusu, pomôcť pozbierať papiere ak niekomu spadne a vysype sa pracovná taška, podržať výťah, pridržať susedke dvere ak ide s plnými taškami v rukách, usmiať sa na vystresovanú úradníčku za okienkom (aj keď bola na vás nepríjemná – milo ju prekvapíte) … CHÁPETE?

Toto sú veci zdarma. Nielenže spríjemníte niekomu deň, ale i vy sa budete cítiť lepšie. A verte, že človek, ktorému ste nezištne pomohli, to posunie ďalej. 😊

Posúvajte svoje hranice a búrajte vaše limity – optimizmus a jeho vplyv na náladu a vedomosti

Optimizmus a jeho vplyv na zdravie – náladu, vedomosti

Naučiť sa niečo nové nám môže pomôcť byť do budúcna pozitívnejší a optimistickejší. Využite čas, ktorý máte, ak ho nemáte, nájdite si ho na dosiahnutie napr. cieľov, na ktoré ste v minulosti nemali čas.

Naučte sa nový jazyk, absolvujte online hodinu, alebo si prečítajte knihu o osobnom rozvoji, či nejaký inšpirujúci príbeh … Učenie nám umožňuje získať nové vedomosti.

Vedomosti sú nové informácie a informácie sú to, čo nám dáva silu, nádej, sebavedomie a optimizmus.

Kto by si bol pomyslel, že optimizmus môže takto ovplyvniť, myseľ, telo, celkové zdravie a život? Nie sú to len frázy. Tí, ktorí sú logicky založení – tí to majú potvrdené aj vedou.

Tí, ktorí sú viac intuitívni a veria na veci medzi nebom a zemou vedia, že nastavenie mysle je alfa a omega k spokojnému a optimistickému životu 😊

Či už ste tí, čo používajú viac logiku alebo tí, ktorí viac dôverujú svojej intuícii, pripojte sa ku ďalším optimistom do SUPERLADY komunity.

Krásne popoludnie priatelia.

Vaša Evka.

Evka Petrovičová
Pomáham ženám chudnúť a stať sa najnovšou verziou ženy- SUPERLADY. Mojím cieľom je pomôcť ženám schudnúť raz a navždy, BEZ JOJO EFEKTU a aby sa naučili milovať svoje telo bez žiadnych výčitiek.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů