Sebeláska – 5 tipov ako praktizovať sebelásku

Na jednej strane vieme, že sebeláske sa máme učiť a má sa stať súčasťou nášho života. V praxi sa ale stretávam s tým, že ľudia nevedia ako na to.

Ale v skutočnosti je to tak, že naučiť sa sebaláske je jedna z najdôležitejších vecí, ktorú môžete v živote urobiť.

Preto som sa rozhodla v dnešnom článku venovať sa tejto téme a zdieľať s vami 5 tipov ako trénovať sebelásku a začleniť ju do života.

Ako sa dá takéto niečo naučiť? Ako to trénovať? Čo robiť? Ak tieto tipy začleníte do praxe, garantujem vám, že sa stanete vašimi najlepšími kamarátkami.

Ako sa teda staneme našimi najlepšími kamarátkami? Páči sa, tu je návod 😊

1. Dovoľ si uvoľniť sa a ukázať čo je v tebe

Je dôležité nájsť spôsoby, možnosti ako sa uvoľniť a úplne dať von tvoje pravé ja. Či už je to prostredníctvom tanca, písania, spevu, maľovania, herectva, varenia, kreslenia, alebo vyrábania keramiky … skrátka každý máme niečo, čo nás robí šťastným a uvoľneným.

Zvyčajne je to niečo, čo sme robili úplne prirodzene a bez predsudkov ako deti. Je to niečo, pri čom „ožijeme“. Poznáš ten pocit?

Tak porozmýšľaj čo je tá tvoja činnosť? Kedy sa cítiš úplne plná života, keď ti je všetko jedno, nechávaš veci plynúť, zabúdaš ako ti plynie čas?

Skús sa zamyslieť čo si robievala rada ako dieťa, tínedžerka možno už ako dospeláčka. Čo to bolo?

Teraz mám pre teba dve úlohy:

 1. Nájdi si tiché miesto, čas pre seba a identifikuj tieto činnosti
 2. Urob to! Urob to a sleduj ako sa pri tom cítiš. Daj mi vedieť 😊

2. Urobi si rande sama so sebou

Pokiaľ si nikdy pred tým nešla von len tak sama so sebou, len ty a tvoje myšlienky a emócie, toto je to obdobie, kedy to spravíš. Mať rande sama so sebou je vyslovene o strávení kvalitného času samej so sebou a urobiť niečo “špeciálne”.

Niečo iba pre teba. Toto je jeden zo skvelých spôsobov, ako praktizovať sebelásku. Týmto spôsobom si venuješ čas, venuješ si pozornosť, venuješ si lásku a venuješ si kľud a rešpekt k samej sebe.

Môžu to byť jednoduché, ale vzácne veci. Ako napríklad výsť si na kávu len tak, ísť na víkend do wellnesu, dopriať si deň na beauty procedúry, možno stráviť čas pri knihe … Pochopili sme sa?

Teraz mám pre teba dve úlohy:

 1. Porozmýšľaj nad tým, čo by si si vychutnala osamote a ako.
 2. Urob to! A to čím skôr. Dávam ti na to celý február. Daj mi určite vedieť ako si sa cítila 😊

3. Dopraj si výživu

Pokiaľ je táto celá téma sebelásky pre teba nová, odporúčam ti najmä sústrediť sa na tvoju “výživu”. Ako to myslím? Jednoducho.

Výživu tvojho tela, tvojej mysle, tvojej duše. Najviac ale odporúčam výživu tela. Čo do úst dávaš, to ti telo vracia.Tam to všetko začína. To čím sa kŕmiš ovplyvňuje aj to, aký vzťah si buduješ sama so sebou.

Začni svoj deň s ľahkými raňajkami napr. smoothie, dopraj si raw čokoládu, nájdi si čas na varenie a urob si ľahký a výživný pokrm …

Teraz mám pre teba dve úlohy:

 1. Nájdi si na jeden deň recept na zdravé raňajky, obed, večeru – v mojej FB skupine i na mojom webe ich mám viac než dosť 😊 Inšpiruj sa.
 2. Urob to! Jeden deň venuj len tomu, že svojmu telu dopraješ kvalitnú a mňamkovú výživu. Daj mi vedieť aké to pre teba bolo.

4. Zbav sa zlozvyku porovnávať sa

Dovolím si tvrdiť, že tento “škaredý” zlozvyk porovnávania sa, zasiala a pestovala v nás predošlá generácia. Dnes sú to prevažne média.  

U niekoho to boli rodičia, u niekoho tety, ujovia, susedia, učitelia …

Každá vieme o čom rozprávame. Že?

Pozri sa na Zuzku ako sa učí. Vidíš ako si žijú susedia? Prečo má Betka  same jednotky a ty nie? Ona má super postavu v porovnaní so mnou … STOP!

Toto sa musí skončiť.

Ako prelomíme tento zlozvyk porovnávania sa? Tu ti dávam niekoľko skvelých tipov:

 • Uvedomenie si, že sa porovnávam. Väčšinou sa porovnávame bez toho, aby sme si vôbec uvedomili, že to robíme. Je to prirodzené a nevedomé. Riešenie: Uvedomiť si, že sa porovnávam.

  Zvedomiť si to a pristihnúť sa pri tom. Zo začiatku to bude výzva, ale je to len o praxi. Keď “vytrénuješ” svoje vedomie, stopni sa. Sústreďsa a presmeruj svoje myšlienky iným smerom.
 • Vďačnosť – začni si uvedomovať, čo všetko v tvojom živote máš a za čo si vďačná. Zdravie, rodina, zdravé telo … Čím viac toho vymenuješ a pomenuješ tým, lepšie.
 • Buď v pohode s nedokonalosťou – Nikto nie je dokonalý. Toto vedome vieme všetci, ale na úrovní emócií je to tak, že vždy keď nedosiahneme ten náš vysnený “perfektný” výsledok, cítime sa zle. Nie si dokonalá ani ja nie som, nikto nie je.

  Ale dôležité je to akceptovať a byť s tým o.k. Rozhodne neprestaň na sebe pracovať a zlepšovať sa, ale prestaň sa snažiť byť dokonalá.

Mám pre teba úlohy:

 1. Hneď, ako si uvedomíš, že sa porovnávaš, stopni sa. Normálne si povedz stop, stop, stop. Potom začni myslieť na všetky tie úžasné a originálne veci a vlastnosti, ktoré máš. Veci, ktoré miluješ, ľudí ktorých miluješ, všetko to skvelé, čo vo svojom živote máš.
 2. Toto praktizuj až dovtedy, kým to nebudeš robiť automaticky. STOP, STOP, STOP.

5. Dovoľ si robiť chyby

Robenie chýb je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Je to spôsob, ako si užívať život z rôznych uhlov. Teda, aspoň takto to vidím ja. Sme tu na tejto zemi aby sme skúšali, experimentovali, ochutnávali, cítili, spadli, postavili sa, tancovali, rástli …

Akonáhle sme “vyrástli” toto “ochutnávanie” sa nám zo životov akosi vytratilo. My ten život stále vnímame a ochutnávame, ale už inak.

Namiesto toho, aby sme sa menej stresovali, možno aj pred tým ako má prísť návšteva, napr. nechali rozhádzanú kuchyňu, nechávame radšej rozhádzané naše vzťahy, naše duše. Prečo? Lebo tak sa to “má”. Teda tak nás to učili.

Radšej nech to všetko naoko vyzerá skvelé, aby o nás ľudia mali dobrú mienku, ale pod povrchom je špina. Bojíme sa urobiť chyby.

Uvedomte si drahé Superladies, že chyby sú neoddeliteľnou súčasťou života, sú neoddeliteľnou súčasťou nás. A v konečnom dôsledku – je chyba naozaj chybou, keď nás niečo naučí a dám nám lekciu?

 Úloha na záver:

 1. Skús porozmýšľať akú “chybu/rozhodnutie” si v minulosti urobila, ale čas ukázal, že to bolo dobré rozhodnutie, alebo že ťa tá situácia naučila novým veciam.

Malá pikoška na záver

Keď sa v týchto dňoch pristihneš, že sa porovnávaš a stresuješ ohľadom postavy, váhy, telesných tvarov … poviem ti na záver pikošku:  Snažíš sa v týchto zimných mesiacoch redukovať hmotnosť a moc ti to nejde, alebo to ide len veľmi pomaly?

Gény pračloveka skrátka nevymažeme– v minulosti v dávnych dobách ľadových nebolo o pravidelnej strave ani chýru ani slychu.

Telo sa snažilo ohrievať tak, že si tvorilo zásoby tuku. Prečo? Pretože tuk je izolant. Telo sa ho snaží „uskladniť“. A keďže v zime sa telo snaží zahriať sa, tak redukcia tuku môže byť pomalšia akoby sme chceli.

Prírodu neoklameme, je múdra. Preto sa naučme počúvať naše telo viac, „netlačiť na pílu“ a nerobiť mu stresy. Majme sa radi. Keď je myseľ v pohode, telo sa pridá 😊

Evka Petrovičová
Pomáham ženám chudnúť a stať sa najnovšou verziou ženy- SUPERLADY. Mojím cieľom je pomôcť ženám schudnúť raz a navždy, BEZ JOJO EFEKTU a aby sa naučili milovať svoje telo bez žiadnych výčitiek.
Komentáre
 1. Marianna píše:

  Evka si suprova
  Vsetko píšeš, radiš, povzbudzuješ tak ako to život dáva, všetko je pravda, niečo tak robíme, niečo nie, keď je to super tešíme sa, keď sme lenivé, povieme si prečo? Ale sme len živá bytosť. Snažím sa robiť, stravovať aby to bolo dobre(žiaľ financie mi to veľmi nedovolia) ale snažím sa co najlepšie, je to super, váha sa sem tam za kolíše hore dole, ale viac som stále na rovnakej váhe, určite príde čas že sa po lepším a bode to FIT
  ĎAKUJEM ZA VIDEA, CVIČENIA, POUZBUDENUE
  PRAJEM TEBE AJ VŠETKÝM SUPERLADY VEĽA SÍL A RADOSTI ZO ŽIVOTA

 2. zuzana Hajduchova píše:

  Mila Evka,som štastna že som Ta našla naFB.Cely život bojujem s kilami a pritom vždy to vyšlo počase k jojo efeku.Ale ti davaš take fantasticke rady ,ponaučenia,cviky recepty že som si už zvykla , stravujem sa a cvičim podla teba od oktobra učim sa sebalaske.S vahou som išladole 8kg doteraz.Tak ma to natchlo že prve ked pridem z prace otvaram počitač,čo sa zase od teba dozviem.Dakujem nech ti da boh zdravia aj celej tvojej rodine a veľa dobrych napadov a všetkym SUPERLADY pevnu vôľu a veľa sil .

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů